Ako zabezpečiť kľúč v bezkľúčovom systéme?

V tomto článku sa dozviete:

  • Ako funguje bezkľúčový systém?
  • Čo je krádež s “rozširovačom rádiových vĺn”?
  • Ako zabezpečiť kľúč v bezkľúčovom systéme?

Toto riešenie by malo byť záchranou pred večným hľadaním kľúčov od auta vo vreckách, a hoci vodičom nepochybne uľahčuje život, stalo sa aj veľkou nepríjemnosťou – bezkľúčový systém je magnetom pre zlodejov, ktorí dokážu ukradnúť auto za 30 sekúnd pomocou tzv. predlžovača rádiových vĺn. V minulosti ste sa pri kúpe vozidla mohli rozhodnúť investovať do tzv. bezkľúčového vstupu, ale v súčasnosti je vo väčšine vozidiel štandardom. Oplatí sa kúpiť auto s bezkľúčovým vstupom alebo si zaň priplatiť, ak je táto možnosť k dispozícii? Ako môžem chrániť svoje vozidlo s bezkľúčovým prístupom pred krádežou? O tom všetkom – nižšie.

Bezkľúčový systém – ako zabezpečiť kľúč v bezkľúčovom systéme?

S bezkľúčovým systémom môžete otvoriť dvere vozidla a naštartovať motor bez použitia kľúča/diaľkového ovládania. Stačí ho mať v kabelke, batohu alebo vo vrecku. Keď sa priblížite k vozidlu a zatiahnete za kľučku, dvere sa samé otvoria. Centrálny systém vozidla vyšle signál do kľúča/diaľkového ovládania, ktoré vyšle spätný signál, ktorý potvrdí a umožní otvorenie dverí. Podobne, ak chcete naštartovať motor. Namiesto vloženia kľúča do spínača zapaľovania stlačte tlačidlo “Štart”. Riadiaca jednotka sa potom pripojí k diaľkovému ovládaniu a naštartuje motor.

Na rozdiel od bežného kľúča alebo diaľkového ovládania, kde musíte stlačiť tlačidlo a vyslať signál na otvorenie alebo zatvorenie vozidla, v bezkľúčovom aute sa signál vysiela nepretržite. Z tohto dôvodu je vozidlo zraniteľné voči krádeži, pretože signál kľúča možno kedykoľvek zachytiť, napríklad pomocou predlžovačov rádiových vĺn.

Krádež pomocou rádiových vĺn – čo to je?

Autá vybavené bezkľúčovým vstupným systémom sú rajom pre zlodejov – to môžeme pokojne povedať nahlas. Najnovšie ide o takzvanú krádež s najobľúbenejším predlžovačom rádiových vĺn. Zlodeji túto metódu milujú, pretože nezanecháva žiadne stopy, je tichá a umožňuje ukradnúť auto maximálne za niekoľko sekúnd. Jediný problém, na ktorý narazia, je, že páchatelia musia byť dvaja. Jeden s “predlžovačom rádiových vĺn” (č. 1) stojí vedľa auta a stláča kľučku, druhý – s “predlžovačom rádiových vĺn” (č. 2) – hľadá kľúče, “obíde” dom, priblíži predlžovač rádiových vĺn k dverám a oknám, aby “zachytil” signál z kľúča, a potom ho pošle do prvého predlžovača rádiových vĺn. Ak sa to podarí, vozidlo sa otvorí potichu. Treba poznamenať, že druhý zlodej sa nemusí dostať tak blízko k pôvodnému kľúču, pretože záchytné zariadenia pracujú na väčšie vzdialenosti.

Auto s bezkľúčovým vstupom – bezpečnostné opatrenia

Čoraz viac vodičov si uvedomuje nevýhody bezkľúčového vstupu a snaží sa chrániť svoje vozidlá pred krádežou, či už v dobrom alebo zlom, pomocou predlžovačov rádiových vĺn. Medzi obľúbené metódy ochrany vozidla patria jednoduché domáce metódy a účinnejšie a profesionálne zabezpečenie.

Ochranný kryt blokujúci signál kľúča

Jedným z najjednoduchších bezpečnostných prvkov je bezkľúčová ochrana. Kryt, ktorý blokuje rádiové vlny, vytvára mechanickú bariéru. Signál nemožno zachytiť, pretože neopúšťa kryt. Výhodou je, že takáto ochrana nijako neovplyvňuje systém vozidla, ale má mnoho nevýhod. Najdôležitejším z nich je obmedzený komfort. Kľúče sa musia zasunúť do krytu a následne vybrať vždy, keď chcete vstúpiť do vozidla – to úplne popiera myšlienku bezkľúčového vstupu. Ďalšou nevýhodou je, že vodiči po dlhšom používaní stále častejšie zabúdajú vložiť kľúč do krytu. Vodiči sa po niekoľkých týždňoch stávajú menej pozornými a môžu tak rýchlo prísť o svoje auto.

Hliníková fólia

Uvedený kryt sa dá kúpiť v obchode, ale ako domáce riešenie môžete použiť aj hliníkovú fóliu, ktorú je potrebné zakaždým omotať okolo kľúča. Niektorí ľudia používajú na tento účel aj obyčajnú kovovú škatuľu. Obe metódy sú veľmi lacné, ale úplne nepraktické a s pochybnou účinnosťou. Určite nechcete, aby bezpečnosť vášho auta závisela od toho, ako starostlivo zabalíte kľúč do alobalu.

Kryt batérie bezkľúčového vstupu.

Ďalším spôsobom zabezpečenia bezkľúčového kľúča je použitie špeciálneho krytu batérie, ktorý krátko po opustení vozidla odpojí napájanie batérie – tým sa automaticky preruší signál. Na reštartovanie klávesu/diaľkového ovládača sa používa jednoduchá kombinácia ťuknutí, zvyčajne dvojité alebo trojité “ťuknutie” na kláves. Výhodou tohto riešenia sú miniatúrne rozmery a relatívne vysoký komfort – kľúč sa ešte nemusí vyťahovať z vrecka alebo kabelky, takže bezkľúčový kľúč zostáva vo svojej funkcii. Nevýhodou je, že nie každý kľúč má štandardnú vymeniteľnú batériu, takže nie každé auto sa dá takto zabezpečiť. Nie je to ani najlacnejšie riešenie, najmä preto, že chráni pred krádežou len pomocou rozšírenia rádiových vĺn.

Najlepšie zariadenie proti krádeži s bezkľúčovým vstupným systémom? CanLock!

Doteraz uvedené metódy sú viac-menej účinné, ale zároveň berú vodičovi slobodu používať bezkľúčové riešenie a ochrániť vozidlo pred krádežou len pomocou predlžovačov rádiových vĺn. Nefungujú však v prípade “klasickej” krádeže. Preto je lepšie nezabezpečiť len kľúče, ale zabezpečiť celé vozidlo proti krádeži. Najlepším, veľmi účinným a pokročilým riešením je imobilizér CanLock, ktorý znemožňuje naštartovanie vozidla v akejkoľvek situácii, aj keď zlodej otvorí vozidlo pomocou vysielača rádiových vĺn. Toto riešenie je veľmi praktické, zariadenie proti krádeži je neviditeľné, neovplyvňuje komfort používania bezkľúčového vstupu a predovšetkým sa inštaluje bez zásahu do elektroinštalácie vozidla, takže poistku možno prenášať z vozidla do vozidla, napríklad pri výmene nového vozidla.

Účinne chránime Tvoje auto

Účinne chránime Tvoje auto

Náš systém je veľmi účinnou ochranou pred všetkými známymi spôsobmi ukradnutiu vozidla. – “KeyLess” !

OCHRANA VÁŠHO VOZIDLA PRED KRÁDEŽOU

Vyplňte tento formulár a my zistíme, či môžeme vaše vozidlo servisovať.

Ozveme sa vám do 1 hodiny.

Máte nejaké otázky?

Zavolajte nám! Radi vám poradíme a odpovieme na vaše otázky.

Vysvetlíme vám, ako presne náš systém funguje a prečo je taký účinný.

Inštalácia na celom Slovensku